NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA-FAQ

1. W JAKIM WIEKU SĄ PRZYJMOWANE DZIECI DO ŻŁOBKA?

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 art. 7.1 „Opieka w żłobku jest sprawowana nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia.”. Do naszego żłobka przyjmujemy dzieci od 24 tygodnia życia (6 m-cy) do lat 3.

2. CZY ŻŁOBEK JEST WPISANY DO REJESTRU ŻŁOBKÓW?

Niepubliczny Żłobek TUPTUSIE wpisany jest do rejestru żłobków m. st. Warszawy pod numerem 65/Z/2012. Rejestr jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej m. st. Warszawy.

3. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY ZAPISAĆ DZIECKO DO NIEPUBLICZNEGO ŻŁOBKA TUPTUSIE?

Dzieci do naszego żłobka przyjmowane są w ciągu całego roku (jeśli tylko są wolne miejsca, patrz zakładka REKRUTACJA). Podstawą zapisania dziecka do żłobka jest wypełnienie i podpisanie kompletu dokumentów:

  • umowy;
  • Karty Dziecka;
  • Regulaminu dla Rodziców.

Następnie złożenie ich w siedzibie żłobka dyrektorowi lub pielęgniarce koordynującej (Członkowi Zarządu MDW sp. z o.o.) oraz wpłata wpisowego na konto lub w kasie żłobka, w ustalonym w umowie terminie. Niezbędne jest również dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania do żłobka.

4. CZY RODZICE MOGĄ KORZYSTAĆ Z DOFINANSOWANIA DO CZESNEGO?

W 2020 roku Rodzice mogą skorzystać z dofinansowania z Warszawskiego bonu żłobkowego szczegóły tutaj

5. CO TO JEST OKRES ADAPTACYJNY I JAK WYGLĄDA?

Pierwsze tygodnie w żłobku są dla malucha bardzo trudnym doświadczeniem dlatego ważne jest, by adaptacja w nowym miejscu przebiegła jak najmniej stresująco. Okres adaptacji to czas, w którym dziecko przyzwyczaja się do nowej sytuacji, do braku Rodziców, obecności obcych dorosłych osób i swoich rówieśników. Wiąże się również z przystosowaniem do zupełnie nowego trybu życia, którego dziecko wcześniej nie znało. W związku z tym mogą nastąpić u niego zmiany psychospołeczne i fizjologiczne:

  • zaburzenia łaknienia (brak apetytu, wymioty);
  • zaburzenia wydalania (moczenie);
  • zaburzenia sfery emocjonalnej (płacz, lęki, niepokój);
  • zaburzenia kontaktów społecznych (agresja, negatywizm);
  • zaburzenia aktywności (nadmierna ruchliwość, brak zainteresowania otoczeniem).

By ułatwić dziecku dostosowanie się do nowej sytuacji rodzice lub opiekunowie powinni:

  • mówić pozytywnie o żłobku (ale niezbyt często);
  • skompletować razem z dzieckiem jego wyprawkę;
  • pozwolić dziecku wybrać ubranka na następny dzień;
  • pozwolić dziecku zabrać do żłobka ulubioną zabawkę, kocyk czy pieluszkę;
  • poczytać na dobranoc książeczkę „Marysia i wesoły dzień w przedszkolu”;
  • postarać się rano wcześniej wstać, by bez zbędnego pośpiechu oddać się porannym rytuałom;
  • szybko pożegnać się w żłobku i mówić zawsze prawdę, np.: „Mama wróci po Ciebie po obiedzie, po podwieczorku”;
  • po odebraniu dziecka ze żłobka poświęcić mu jak największej czasu, np.: pójść na wspólny spacer, wspólnie się pobawić.

Okres adaptacji w obecności Rodzica lub Opiekuna nie powinien trwać dłużej niż dwa dni, ponieważ dziecko przyzwyczaja się, że w żłobku jest razem z rodzicem i później jest mu dużo trudniej zrozumieć brak jego obecności. Przyjęliśmy następujący schemat adaptacji w naszym żłobku:

DZIEŃ 1: Dziecko przychodzi o ustalonej godzinie na 1 godzinę zajęć w towarzystwie Rodzica. Jeśli dziecko dobrze się bawi prosimy Rodzica o wyjście z bawialni do pomieszczenia obok.
DZIEŃ 2: Próbujemy powtórzyć schemat pierwszego dnia, ale już bez udziału Rodzica i wydłużamy czas pobytu dziecka maksymalnie do 2h.
DZIEŃ 3: Powtarzamy dzień drugi wydłużając pobyt dziecka na zajęciach do max. 3 – 4 godzin bez udziału Rodzica.

Tęsknota i płacz dziecka w okresie adaptacyjnym są naturalnym zachowaniem i świadczą o dobrej relacji Rodzica z dzieckiem. Wrażliwe dzieci przyzwyczajają się do nowej sytuacji zazwyczaj około dwóch-trzech tygodni, ale zdecydowana większość już po tygodniu z uśmiechem na ustach przychodzi do żłobka. Nie przedłużamy rozstania z dzieckiem gdyż potęguje to u niego strach przed rozstaniem. Spokojnie i z uśmiechem żegnamy się z dzieckiem, Informujemy za jaki czas po nie wrócimy i wychodzimy. To pozwoli Paniom opiekunkom w kryzysowych sytuacjach przypominać dziecku, że mama lub tato wrócą po obiedzie, czy po drzemce.

Jeśli chcecie Państwo wydłużyć okres adaptacyjny u swojego dziecka możecie wykupić karnet adaptacyjny. Z karnetu adaptacyjnego mogą skorzystać Ci rodzice, którzy podpisali umowę na opiekę całodzienną. Karnet adaptacyjny jest ważny miesiąc. Informacje na temat cen poszczególnych karnetów znajdziecie Państwo w z zakładce CENNIK.

Więcej o adaptacji możecie Państwo przeczytać w tym artykule.

6. CO TRZEBA PRZYNIEŚĆ DZIECKU DO ŻŁOBKA?

Na czas pobytu dziecka w żłobku rodzice zobowiązani są do przyniesienia:

  • pieluch jednorazowych,
  • chusteczek nawilżonych,
  • kremu do twarzy (zwłaszcza w okresie zimowym) nowe nieotwarte opakowanie,
  • kremu do pielęgnacji skóry – nowe nieotwarte opakowanie,
  • jednego kompletu ubrań na zmianę (spodnie, body, bluza, sweterek lub koszula, skarpetki),
  • jednej pary butów ze sztywną piętą bez śliskiej podeszwy,
  • kubka do picia wody (niekapka lub innego, stosownie
    do rozwoju dziecka)
  • szczoteczki do zębów i kubeczka (dotyczy dzieci powyżej 2 roku życia)

7. JAK KORZYSTAĆ Z KARNETU GODZINOWEGO I KARNETU ADAPTACYJNEGO?

Karnet godzinowy można wykupić w dwóch opcjach: 50 lub 80 godzin natomiast karnet adaptacyjny można wykupić w trzech opcjach: 20, 40 lub 60 godzin. Karnety godzinowe i adaptacyjne należy wykorzystać w ciągu jednego miesiąca od dnia zakupu. Godziny pobytu dziecka w żłobku są uzupełniane na karcie ewidencjonowania godzin pobytu dziecka w żłobku. Niewykorzystane godziny zostają anulowane po upływie miesiąca od dnia zakupu karnetu.

Karnet adaptacyjny. Przed rozpoczęciem korzystania z karnetu adaptacyjnego Rodzice lub Opiekunowie powinni ustalić godzinny pobytu dziecka w żłobku, zwłaszcza w pierwszym tygodniu adaptacji. Jak powinien przebiegać okres adaptacji w żłobku szczegółowo opisano w odpowiedzi na pytanie nr 4.

8. JAK WYGLĄDA ŻYWIENIE DZIECI W ŻŁOBKU?

W naszym żłobku Rodzice lub Opiekunowie mogą sami przynosić dzieciom posiłki w podpisanych pojemnikach. Posiłki podgrzewane są w kąpieli wodnej (nie mamy mikrofalówki). Można również korzystać z usług firmy cateringowej, która w swej ofercie również posiada diety eliminacyjne uwzględniające alergie pokarmowe.

Nasz żłobek obsługuje firma „MARCOWY ZAJĄC”. Koszt poszczególnych posiłków to:

DIETA PODSTAWOWA:

  • śniadanie – 3 zł;
  • obiad – I danie i II danie – 8 zł;
  • podwieczorek – 3 zł

DIETA ELIMINACYJNA: 

  • śniadanie – 3,5 zł;
  • obiad – I danie i II danie – 9 zł;
  • podwieczorek – 3,5 zł

Aktualny jadłospis dostępny jest na stron nie firmy cateringowej klik

 

Rodzice lub Opiekunowie mogą zamawiać dla swojego dziecka posiłki dowolnie. Informację o tym czy śniadanie i/lub podwieczorek mają być zamówione na następny dzień należy przekazać personelowi żłobka ustnie lub tekstowo (wiadomość sms) pod numerem telefonu 513273994 do godziny 17:15, natomiast informacje odnośnie obiadu do godziny 8:15 dnia następnego. W weekendy, w dni świąteczne i w dni wolne od pracy poprzedzające dzień otwarcia żłobka pod numerem telefonu 504986420

Jeśli Rodzice lub Opiekunowie nie poinformują personelu o zmianach lub nieobecności dziecka posiłki są zamawiane według informacji otrzymanych dzień wcześniej.

Opłata za posiłki pobierana jest z dołu. Informację o kwocie jaką należy wpłacić w kasie żłobka lub na rachunek bankowy Rodzice lub Opiekunowie otrzymują drogą smsową do 3ego dnia każdego miesiąca.

9. ILE JEST GRUP DZIECI W ŻŁOBKU?

W naszym żłobku jest tylko jedna grupa dzieci, ponieważ maksymalnie może uczęszczać do niego 15 dzieci. Jesteśmy małym, kameralnym i bardzo rodzinnym żłobkiem. U nas Maluchy uczą się wszystkiego od Starszaków, a Starszaki dbają o Maluszki :) Tak, jak w rodzinie.

10. CZY ŻŁOBEK DYSPONUJE WŁASNYM PLACEM ZABAW?

Tak. Plac zabaw zlokalizowany jest na wprost okien bawialni. To ogrodzone miejsce wyposażone w atestowane zabawki, z którego korzystają tylko nasze dzieci.

tuptusie

tuptusie

11. ILU OPIEKUNÓW PRZYPADA NA JEDNO DZIECKO W ŻŁOBKU?

Skład personelu zatrudnionego w żłobku jest dostosowany do liczby dzieci uczęszczających do żłobka. Określa go art. 15 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

W naszym żłobku zatrudnione są cztery Panie.

12. JAKIE KWALIFIKACJE POSIADA PERSONEL ZATRUDNIONY W ŻŁOBKU?

W Żłobku zatrudnione są trzy panie opiekunki z kilkuletnim doświadczeniem w opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat posiadające wymagane kwalifikacje zdobyte na studiach pedagogicznych, pielęgniarskich oraz w trakcie 280-godzinnego szkolenia, dla opiekunów w żłobku lub klubie dziecięcym, dzięki któremu zdobyły gruntowną wiedzę o rozwoju dzieci w wieku 0-3 lat. Zatrudniona jest pielęgniarka i logopeda. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach, warsztatach i konferencjach, dzięki którym zdobywa dodatkową wiedzę i umiejętności pozwalające dbać o wszechstronny rozwój dzieci do lat 3.
Zajęcia z języka angielskiego i rytmika prowadzone są przez nauczyciela szkoły języków obcych i akademii rozwoju Linguin. Logorytmika prowadzona jest przez Panią logopedę. Zajęci z jogi dla dzieci prowadzi jedna z naszych Pań opiekunek, która jest instruktorem jogi dla dzieci. Inne zajęcia ogólnorozwojowe prowadzone są przez ciocie zatrudnione w żłobku.

13. JAK CZĘSTO ZMIENIA SIĘ PERSONEL ZATRUDNIONY W ŻŁOBKU?

Panie opiekunki zatrudnione są na umowę o pracę. Od 2010 roku nastąpiła tylko jedna zmiana w zespole opiekunek.

14. JAK WYGLĄDA PLAN DNIA?

Plan dnia dostosowany jest do naturalnych potrzeb dzieci. Uwzględniony jest w nim czas na zabawę i odpoczynek. Niemniej w pierwszym okresie pobytu dziecka dbamy o to by stopniowo przyzwyczajało się do planu dnia i do zasad u nas panujących. Uznajemy zasadę, że to my się mamy dostosować do dziecka, a nie dziecko do nas :)

tuptusie

15. CZY TO PRAWDA, ŻE DZIECKO UCZĘSZCZAJĄCE DO ŻŁOBKA MOŻE SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEJ SZCZEPIONKI PRZECIWKO OSPIE WIETRZNEJ?

Tak to prawda. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każde dziecko w Polsce uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego ma prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie www.ospawietrzna.plC2C5A549-4633-47CE-BCE5-4DB997C43967

F53D2BCA-FEB9-4B28-A4DB-F23AB1E50C9F

16. W JAKICH GODZINACH MOŻNA UMÓWIĆ SIĘ Z PERSONELEM NA SPOTKANIE W CELU OBEJRZENIA ŻŁOBKA LUB PODPISANIA UMOWY?

Wszystkich Rodziców zainteresowanych współpracą z nami prosimy o kontakt telefoniczny z  Panią Magdaleną – Pielęgniarką Koordynującą pod numerem 504986420 w celu umówienia się na spotkanie i obejrzenie naszego żłobka.
Informujemy również, że w czasie pandemii na spotkania można się umawiać w czasie gdy nie ma dzieci w żłobku tj. codziennie po godzinie 17:30 lub w weekendy.